Franczyza – dla kogo?

Franczyza jest znakomitym pomysłem na własny biznes. Jednak jedni mogą poradzić sobie z nią lepiej, inni gorzej. Komu franczyza wyjdzie na dobre? Na pewno franczyza nie spodoba się doświadczonym przedsiębiorcom, którzy przede wszystkim cenią sobie niezależność w działaniu i dowolność w podejmowaniu decyzji biznesowych.

Umowa franczyzowa zobowiązuje bowiem do podporządkowania się narzuconym z góry standardom, do tego dochodzi też cykliczna kontrola przez franczyzodawcę. Biznesmenom, którzy chcą samodzielnie zarządzać własną firmą, na pewno nie spodoba się uzależnienie od franczyzobiorcy w dłuższej perspektywie czasu.

Franczyza (taka jak na przykład https://gpoland.com.pl/) może jednak okazać się strzałem w dziesiątkę dla osób, które jeszcze doświadczenia w prowadzeniu biznesu nie zdobyły, potrzebują wskazówek, potwierdzeń, że dobrze im idzie i kontroli, która pozwoli zapobiec ewentualnej katastrofie. Umowa franczyzowa jest pewnym zabezpieczeniem dla przedsiębiorców, gdyż pozwoli im zminimalizować ryzyko biznesowe.

Franczyza będzie też dobrym pomysłem dla tych, którzy zamierzają wejść w branżę bardzo konkurencyjną, gdzie silna marka może zapewnić firmie lepszy start, pomóc zyskać klientów i zapewnić ciągłość firmy. Jest to model biznesowy, który sprawdzi się także u przedsiębiorców, którzy planują działalność w branży, gdzie ciężko jest wejść w pojedynkę.

Decyzja o prowadzeniu franczyzy to zgoda na działalność na licencji franczyzobiorcy. Należy liczyć się z tym, że choć firma jest własnością franczyzobiorcy, to franczyzodawca korzysta z jego pomocy podczas zarządzania nią, przez co daje mu prawo do ingerencji w to, jak wszystko działa.

Każdy, kto zastanawia się nad współpracą franczyzową powinien zastanowić się i przygotować analizę wad i zalet takiego modelu biznesowego, zweryfikować własne kompetencje (czy spełniają oczekiwania franczyzodawcy), a także odpowiedzieć sobie między innymi na takie pytania jak to, czy jest się w stanie podporządkować komuś w kwestii prowadzenia biznesu. Taki rachunek sumienia pozwoli podjąć właściwą decyzję.

Author: ck-system.pl